MENY

Tidigare stipendiater

Här har vi samlat tidigare års kultur- och föreningsledarstipendiater.

Ett par diplom som ligger på ett bord.

2022

Kulturstipendiater

Lena Gräntz, Bergsjö
"Lena Gräntz får stipendiet för sitt mångåriga engagemang och trogna arbete i Bergsjö Hembygdsförening, där hon delar med sig av sitt stora kunnande genom en stark kärlek till hembygden."

Bertil Sundin, Gnarp
"Bertil Sundin prisas för sin betydelsefulla insats som bärande kraft i föreningen Nordanstigs Bygd- och släktband där han under lång tid arbetat med kursverksamhet och givit ut böcker och skrifter om bygden."

Föreningsledarstipendiat

Yngve Nilsson, Bergsjö
"För att han är en engagerad kraft som bidrar både administrativt och praktiskt i Bergsjö IF och verkar för att alla, oavsett plånbok, ska ges möjlighet att spela fotboll och använda föreningens anläggning."

2021

Kulturstipendiater

Carina Nilsson, Ilsbo
"En drivande kraft vid Ilsbo Hembygdsförenings utvecklingsarbete där bland annat Bröderna Höglunds
industriepok presenterats."

Thomas Gomes, Gnarp
"För sitt stora engagemang för ungdomars musikkulturella utveckling."

Föreningsledarstipendiat

Hanna-Karin Berglund, Harmångers ridklubb
"En förebild som utbildar ridintresserade ungdomar vid Harmångers Ridklubb."

2020

Kulturstipendiat

Mia Rydell, Mellanfjärden
"Mia Rydell visar genom teater och film kulturens kraft och kreativa vägar för ung såväl som gammal i vår kommun, hennes arbete har också skapat rum för andra kulturarbetare att synas trots den pågående coronapandemin."

Föreningsledarstipendiat

Ingvald Midelf, Nordanstigs Friidrottsklubb
”Ingvald Midelf har varit engagerad i Nordanstigs Friidrottsklubb sedan dess start för snart trettio år sedan och han driver fortfarande träning för barn i friidrottshallen i Älgered. Hans gedigna kunskap inom friidrotten är oslagbar och barnen tycker att han är snäll.”

2019

Kulturstipendiat

Nisse Engström, Älgered
"För sitt mångåriga engagemang och bidrag till utvecklingen av det kulturella teaterutbudet i Nordanstigs kommun."

Föreningsledarstipendiater

Erica Saarenpää, Hanna Larsson och Amanda Ottosson, Harmångers IF
"För drivkraften och det smittande engagemang de tillsammans visat i arbetet med att åter öppna Röstabadet i Harmånger."

2018

Kulturstipendiat

Anna-Karin Gomes, Gnarp
"För att med egen konst och utställningar för andra konstnärer och konsthantverkare lyft den lokala kulturen."

Föreningsledarstipendiat

Helene Näslund, Hasselagården
"För ett aldrig sinande engagemang på Hasselagården för bygdens ungdomar."

2017

Kulturstipendiat

Tore Berglin, Jättendal
"För sitt arbete med att säkerställa, dokumentera och bevara Jättendals historia."

Föreningsledarstipendiater

Hans-Ola och Britta Engström, IFK Gnarp
"För mångårigt engagemang i IFK Gnarp."

Marcus Engström, IFK Gnarp
"För driftigt och engagerat ledarskap inom IFK Gnarps fotbollsverksamhet"

2016

Kulturstipendiat

Janina Stoor, Gränsfors
"För sitt mångsidiga och konstnärliga engagemang att föra Nordanstigs kulturliv vidare."

Föreningsledarstipendiat

Inga Berglin,
"För att hon under lång tid och med stort engagemang gjort stora insatser inom föreningslivet i Gnarp."