Världsbokdagen uppmärksammas världen över den 23 april varje år. I Nordanstig uppmärksammar vi den med aktiviteter i och utanför Harmångers bibliotek. Välkommen till en dag full av roliga aktiviteter!
Världsbokdagen är en temadag som instiftades av FN-organet Unesco 1995. Dagen ska uppmärksamma böckers, författares och upphovsrättens betydelse för att sprida idéer och kunskap och för att bidra till förståelse och tolerans mellan människor.
Under hela dagen finns pyssel uppdukat på barnavdelningen för dem som är pysselsugna.
Frågeslinga för både barn och vuxna.
Vår fina biblioteksbil finns på plats hela dagen. Kom in och titta!
Har du någon gång fått ett boktips med tillhörande recept? Klockan 11.00, 11.20 och 11.40 delar vi ut boktips med förslag på vad du kan äta under tiden du läser.
Klockan 12.15 håller Ulrika Beijer sagoyoga för barn.
Om katten är skatten och katten försvinner, vad katten gör man då? Teater SOJA bjuder på familjeföreställningen Jakten på den försvunna katten klockan 13.00–13.30.
Fri entré. Föreställningen passar hela familjen, men allra bäst för åldrarna 3–7 år.
Begränsat antal platser, föranmälan senast 21 april till 0652-303 51 eller harmanger.bibliotek@nordanstig.se
Det här blir roligt, spännande och musikaliskt!
13.00-14.00 finns författaren Marika Andersson på plats för att signera sin bok ”Själv.”
För mer information
Lena Gräntz, bibliotekschef
0652-362 05, lena.grantz@nordanstig.se