Inbrott misstänks bakom möss i kök
Spår av möss i Bergsjö skolas kök har upptäckts för första gången. Förra helgens inbrott då en dörr lämnats öppen tros vara orsaken. En omfattande storstädning av lokalerna har genomförts och inga nya spår har hittats.
Efter ett inbrott på Bergsjö skola förra helgen lämnades en ytterdörr till stora matsalen öppen. Det misstänks vara orsaken till att spår av möss hittades i lokalerna i tisdags. Lokalerna har enligt personalen aldrig tidigare haft problem med skadedjur.
En grundlig storstädning startade, fällor sattes ut, Anticimex tillkallades och livsmedel kasserades.
Under onsdagen gjorde Norrhälsinge miljökontor också en rutinmässig och oanmäld livsmedelskontroll och konstaterade spår efter mössen. Kontrollen föranledde ett föreläggande med i stort sett de åtgärder som redan genomförts. Nya tätningslister har också monterats till rummet för matavfall.
"Första och sista gången"
Efter insatserna har inga nya tecken på möss upptäckts.
– Det här är förhoppningsvis första och sista gången vi drabbas av det här tråkiga, säger kost- och städchef Christina Woxlin.
Norrhälsinge miljökontor påpekade också att på vissa livsmedel hade bäst före-datum passerat och att kartonger förvarades direkt på golvet. Miljökontoret kommer att göra en uppföljande kontroll av lokalerna senare under månaden.
För mer information
Christina Woxlin, enhetschef
0652-360 10, christina.woxlin@nordanstig.se
