Julmarknad på Ersk-Matsgården avslutade säsongen
Julmarknaden är avklarad och Ersk-Matsgården stängd för i år. Nu återstår att utvärdera årets verksamhet och så småningom planera inför nästa sommar.
Gården är ett populärt utflyktsmål och besökarna var nöjda både under sommaren och på julmarknaden. Vädret var inte det bästa när julmarknaden hölls, men många uppskattade pyntningen och några sade till och med att marknaden på Ersk-Mats är den finaste av alla.
Jenny Norberg är enhetschef på Kultur och fritid:
– Vi är väldigt glada över alla som har besökt oss i år. Det har varit flera roliga och intressanta möten på gården. För mig personligen är det ögonblicken när besökare äter något som får dem att minnas något från sin egen historia. En besökare berättade för mig att det var 60 år sedan han åt kalvdans sist. Och när han åt den slungades han tillbaka till sitt farmors kök där han satt och åt som liten kille. Det kändes fint att vi kunde återuppliva dessa minnen.
De senaste åren har det pågått ett projekt på Ersk-Matsgården för att skapa en mer attraktiv gårdsmiljö för besökare och använda marken i samklang med byggnaderna. I år avslutas projektet och erfarenheterna dokumenteras för att vara till nytta även i den fortsatta skötseln och brukandet av marken.
Efter nyår påbörjas planeringen inför nästa sommar. Gården kommer att vara öppen med guidade turer och det kommer att serveras gammaldags mat precis som tidigare.
Foto: Nordanstigs kommun
För mer information
Jenny Norberg, enhetschef för Kultur och fritid
