Greiberstipendiater ställer ut
Nu har du möjlighet att se konst av två konstnärer som fått stipendium till minne av konstnären Gunnar Greiber, Annika Erixån och Camilla Löf. Dessutom finns Gunnar Greibers egen konst att se på Häktet i Bergsjö i sommar.
Konstutställning ”Upptäcksfärd i hembygden” av Annika Erixån
Tid: 5 juli klockan 12.00–16.00, invigning 13.00. 6 juli klockan 12.00–15.00.
Plats: Jättendals hembygdsgård, Kungsgårdsvägen 2, Jättendal
Fredag den 4 juli klockan 12.00–15.00 är barn och vuxna välkomna att måla med Annika Erixån och Birgitta Larsson på Jättendals hembygdsgård.
Kurs och konstutställning - Jättendal Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Konstutställning "Skogen" av Camilla Löf
Tid: 28 juni–27 juli 2025, lördag–söndag klockan 11.00–16.00
Plats: Langsbo konsthall, Hassela
Utställningen "SKOGEN" - Langsbo konsthall Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Konstutställning Gunnar Greibers donation
Tid: 24 juni–12 juli 2025 och 5–16 augusti 2025. Öppettider tisdag– lördag klockan 12.00–16.00. Plats: Häktet, Lönnbergsvägen 1B, Bergsjö (bakom Bergsjögården)
Gunnar Greiber efterlämnade en stor donation till Nordanstigs kommun bestående av mer än 1000 verk och en större summa pengar. Av arvet bildades en stipendiefond för att berika konstlivet i kommunen.
Alla tavlor som visas är till salu och intäkterna från försäljningen går oavkortat till Gunnar Greibers stipendiefond.
