Fler behöriga ska höja skolresultaten
Bergsjö skolas elever behöver i högre grad nå kunskapsmålen. Därför ökas antalet behöriga lärartjänster och ersätter därmed obehörig personal i klassrummen. Förhandlingar har startat och medarbetare erbjuds stöd.
Bergsjö skola har under en ganska lång tid haft utmaningar med låg måluppfyllelse och hög frånvaro. Skolans elever förtjänar de bästa förutsättningarna för att lyckas i sina studier. Därför behövs förändringar i skolans organisation.
Genom att öka antalet behöriga lärare ska undervisningen stärkas och resultaten förbättras. Det medför en minskning av annan obehörig personal. Bergsjö skolas medarbetare har informerats om organisationsförändringen och under tisdagen har det hållits inledande förhandlingar med fackliga parter.
Kunskap – inte pengar
Ett drygt dussintal tjänster bland elevhandledare, klassmentorer, mentorer och barnskötare berörs.
– På det här sättet kan vi i större utsträckning arbeta med två-lärarsystem – det gynnar både elevernas lärande och lärarnas arbetsmiljö, säger Bergsjö skolas rektor, Helena Svenskas.
Förändringen är alltså på inget sätt en besparingsåtgärd, utan handlar om att öka elevernas möjligheter att nå kunskapsmålen.
Den nya organisationen innebär att tio tjänster för obehörig personal ombildas till lärartjänster. Medarbetare som därmed blir övertaliga erbjuds stöd via Omställningsfonden och företagshälsovården.
– Förändringar i en organisation innebär alltid berättigad oro. För oss är det viktigt att erbjuda stöd till våra medarbetare för att möta den oron, säger Helena Svenskas.
"Måste lyckas bättre"
Att rekrytera tio nya behöriga lärare på kort tid kan vara en utmaning i sig. Den nya organisationen ger ändå helt andra möjligheter till rekrytering när tjänsteutrymmet för behöriga lärare utökas, säger utbildningschef Ulrika Segervald.
– Vi gör det här eftersom vi behöver säkerställa att eleverna lyckas bättre, säger hon.
Den nya organisationen träder i kraft från och med höstterminen 2025. Vårdnadshavare med barn på Bergsjö skola har informerats via skolans system Unikum.
För mer information
Helena Svenskas, rektor Bergsjö skola
0652-367 16, helena.svenskas@nordanstig.se
Ulrika Segervald, utbildningschef
0652-360 95, ulrika.segervald@nordanstig.se