MENY


Kolla Kivra om du väntar faktura från oss!

Efter bytet av ekonomisystem får Kivra-kunder inte längre pappersfakturor från oss. Förutom att fakturorna skickats ut sent fungerar inte OCR-numren. Som kund riskerar du varken inkasso eller extrakostnader.

Är du ansluten till den digitala posttjänsten Kivra kommer fakturor från oss från och med årsskiftet automatiskt att skickas dit. Du får alltså inte längre en pappersfaktura i brevlådan. Kivra-kunder uppmanas att hålla koll i sin inkorg. Förändringen är en följd av att vi har bytt ekonomisystem.

Den som inte är ansluten till Kivra får sin faktura hemskickad som vanligt.

Ingen inkasso eller extrakostnader

Tyvärr har utskicken av fakturor försenats i och med systembytet. Det gäller både elektroniska och pappersfakturor.

Just nu skickas fakturor för barnomsorg ut och i de fallen har förfallodagen förlängts till 28 februari. Tidigare utskickade fakturor har de vanliga 30 dagarna för betalning. Du ska i vilket fall inte oroa dig vare sig för inkasso eller andra extrakostnader.

Vi har också noterat att OCR-numren inte fungerar och fakturorna kan därför inte betalas.

Tillsammans med systemleverantör och bank jobbar vi med problemet. Beskedet är att fakturorna ska gå att betala i början av kommande vecka.

Vi beklagar problemen!

En närbild på en faktura som ligger på ett bord.