Ann Fernholm gästar Folkhälsodagarna
Vetenskapsskribenten Ann Fernholm har i över tio år granskat vetenskapen bakom våra kostråd. I sin bok "Fejkmaten" nagelfar hon den moderna livsmedelsindustrin och under Folkhälsodagarna har du chansen att höra hennes föreläsning.
Fejkmaten – så blir vi vilseledda
"De senaste åren har maten vi köper genomgått en fullständig förvandling. Det är som att en plastikkirurg har satt kniven i de ursprungliga råvarorna och gett dem ett helt nytt ansikte. De bryts ner till sina minsta beståndsdelar och blandas med smakämnen, färgämnen och förtjockningsmedel innan de kläs i en säljande förpackning."
Under Folkhälsodagarna kommer Ann Fernholm med sin föreläsning till Mellanfjärdens Teater. Där får vi bland annat ta del av en unik lista över de hundra vanligaste ingredienserna i vår mat, där över hälften utgörs av socker, tillsatser och andra ultraprocessade ämnen. Hon berättar också om sina anmälningar av livsmedelsindustrins vilseledande förpackningar och hur språket har förlorat sin betydelse i butiken.
Föreläsningen är gratis och öppen för alla intresserade. Ingen föranmälan krävs.
När: Tisdag 29 augusti kl. 18.00
Var: Mellanfjärdens Teater

Ann Fernhom kommer till Mellanfjärdens Teater med sin föreläsning Fejkmaten. Foto: Eva Lindblad
För mer information
Anna Maria Landewall Norfall, trygghets- och folkhälsostrateg
0652-362 14, anna-maria.landewall.norfall@nordanstig.se
Janina Stoor von Wachenfeldt, projektledare
073-935 81 05 janina.stoor-von-wachenfeldt@nordanstig.se