Skördemarknad och julmarknad på Ersk-Mats ställs in
Planer fanns att hålla en skördemarknad på Ersk-Matsgården i Hassela i september, men eftersom få försäljare anmält intresse ställs den in. Det blir inte heller någon julmarknad.
Skördemarknaden skulle ha hållits utomhus lördagen den 11 september, men eftersom bara ett fåtal småskaliga odlare och producenter anmält intresse för att delta ställs den in. Förhoppningen är att det kan bli en skördemarknad nästa år istället.
Ingen julmarknad
Förra året ställdes den traditionella julmarknaden på Ersk-Matsgården in och tyvärr blir det så även i år.
– Vi hade hoppats att det skulle gå att genomföra julmarknaden i år, men på grund av pandemin och osäkerheten kring den är det klokast att avstå i år också. Det brukar vara mycket folk på julmarknaden. Den har genomförts inomhus till viss del och då blir det svårt att hålla avstånd och följa restriktionerna, säger Barbro Björklund, kulturutvecklare.

Foto: Nordanstigs kommun
För mer information
Barbro, Björklund, kulturutvecklare
0652-360 16, barbro.bjorklund@nordanstig.se